top of page
  • Michel Struharova

Čo ti práve chýba? 7 spôsobov, ako sa postarať o svoje potreby so súcitom

Kristin Neff píše o rôznych aspektoch súcitu k sebe. Popremýšľaj o tom, čo ti z nich práve chýba, aby si sa o seba postaral/a.

ako sa o seba postarať so súcitom

V spoločnosti bohužiaľ stále panuje presvedčenie, že ženy uprednostňujú potreby iných pred svojimi vlastnými, aby boli považované za „dobrú ženu“. A aj keď pomoc druhým môže prinášať dobrý pocit, vždy, keď bezmyšlienkovite povieme áno svojmu priateľovi, partnerovi, dieťaťu alebo kolegovi, pretože si myslíme, že by sme mali, bez toho, aby sme sa presvedčili, či je to to, čo naozaj chceme, posilňujeme rodové normy sebaobetovania.


To neznamená, že by sme sa nikdy nemali rozhodnúť uspokojovať potreby iných namiesto svojich vlastných. Ale chceme to urobiť ako vedomú voľbu po zvážení všetkých možných možností, nie preto, že si myslíme, že musíme, aby sme boli dobrá osoba.


A keď si uvedomíme, že táto voľba pre nás nie je správna, súcit so sebou samým si vyžaduje, aby sme rešpektovali svoje potreby a urobili niečo iné pre naplnenie našich potrieb.


Niekedy potrebujeme nehu, niekedy prudkosť a inokedy musíme urobiť zmenu. Pozri sa na rôzne aspekty prudkej i nežnej formy súcitu k sebe a zamysli sa, čo v danej chvíli potrebuješ pre starostlivosť o seba.


Čo ti práve chýba, aby si sa postaral/a o seba práve teraz?

1. Prijatie

Necítiš spokojnosť so sebou alebo si nejakým spôsobom neuvedomuješ svoju hodnotu? Možno sa len potrebuješ prijať s láskou a porozumením s vedomím, že akákoľvek nedokonalosť je v poriadku.

pocit nespokojnosti so sebou

2. Utešenie

Trápi ťa niečo a potrebujete nájsť útechu? Skús použiť upokojujúci dotyk na upokojenie tela. Potom zváž, aké slová útechy by si adresoval/a niekomu blízkemu, kto prechádza podobnou situáciou. Zváž aj tón hlasu, ktorý môžeš použiť. Potom skús povedať to isté, rovnakým spôsobom, sám/sama sebe.


3. Validácia

Je nejaká časť teba, ktorá má pocit, že nemáš právo sťažovať sa, alebo sa tak sústredíš na nápravu vecí, že si si plne neuvedomoval/a, ako veľmi sa momentálne trápiš? Skús verbalizovať svoje pocity spôsobom, ktorý potvrdí, aká tvoja situácia naozaj je.


Môžeš skúsiť nahlas si povedať: „Je to neuveriteľne ťažké“ alebo „Samozrejme, že máš ťažkosti. V tvojej situácii by ich mal ktokoľvek."


4. Hranice

Prekračuje niekto tvoje hranice, alebo možno od teba žiada príliš veľa alebo sa kvôli nemu cítiš nepríjemne? Skús sa postaviť vzpriamene a načerpaj zo súcitu k sebe guráž, aby si odvážne povedal/a nie. Nemusíš to robiť arogantným spôsobom, ale v komunikácii si stoj za svojím postojom, čo je prijateľné a čo nie.


5. Hnev

Ublížil ti niekto? Cítiš sa kvôli tomu nahnevaný/á alebo svoj hnev potláčaš spôsobom, ktorý je nezdravý? Dovoľ si nahnevať sa a privolaj silu svojej túžby chrániť tých, ktorých miluješ. I keď uvažuješ nad tým, ako vyjadruješ hnev, aby bol skôr konštruktívny než deštruktívny, ale dovoľ si naplno cítiť svoj hnev a nechaj ho voľne prúdiť vo svojom tele. Toto je tvár lásky.

hnev

6. Naplnenie

Čo potrebuješ, aby si sa cítil/a štastie a naplnenie? Prvým krokom je vedieť, čo vlastne potrebuješ, až potom môžeš začať konať a získať to. Napíš si, ktoré z tvojich potrieb nie sú naplnené: emočná podpora, spánok, smiech? Povedz si, že si zaslúžiš cítiť šťastie a naplnenie. Tiež si pripomeň, že ostatní možno nebudú schopní naplniť tvoje potreby.


Akými spôsobmi môžeš svoje potreby naplniť sám/sama? Napríklad, keď ti chýba dotyk, môžeš sa objednať na masáž? Keď potrebuješ odpočinok, môžeš si naplánovať dva dni osamote iba na relax? Keď potrebuješ lásku, môžeš si dopriať sebalásku v podobe nehy a pozornosti?


7. Zmena

Cítiš, že si zacyklený/á v situácii (napríklad vzťah, alebo iná životná situácia), ktorá ti spôsobuje nešťastie? Opakuješ zlozvyky, ktoré ti nejakým spôsobom škodí, ako je fajčenie, prokrastinácia alebo prílišné sledovanie televízie? Môžeš sa pokúsiť motivovať zmenu pomocou láskavosti a porozumenia namiesto tvrdej sebakritiky?


Skús sa inšpirovať tak, ako by to mohol urobil dobrý kouč - uvedomíš si spôsoby, ako môžeš veci zlepšiť, a zároveň si dodáš podporu a vieru v svoju vlastnú schopnosť dosiahnuť svoje ciele.


potrebuješ zmenu

Adaptované z knihy Fierce Self-Compassion od Kristin Neff.

Článok je voľným prekladom z anglického originálu 7 Ways to Say Yes to Yourself with Self-Compassion.


Commentaires


bottom of page