top of page
  • Michel Struharova

Ako pomôže súcit k sebe samému liečiť zlomené srdce z rozchodu

Bolesť z rozchodu je jedna z najzraňujúcejších situácii, ktoré sa nám v živote môžu stať. Ako sa vyrovnať s rozchodom pomocou súcitu k sebe samému? Píše Marina Alteza.


ako sa dostať z rozchodu

"Nie je tvojou úlohou mať ma rád - to je moja úloha." Byron Katie


Prečo sú rozchody také bolestivé? Či už sme tou osobou, ktorá vzťah ukončila, alebo ten s kým sa partner rozišiel, škála emócií, ktoré cítime, je univerzálna: objavuje sa devastácia, smútok a hnev, akútna bolesť, akoby vám vytrhli srdce z hrude, tisíckrát ho prebodli a odhodili niekam preč.


Je to tak?


Väčšina z nás to zažila. Aj ja som mala zlomené srdce, keď sme s partnerom ukončili náš sedemročný vzťah. Priznám sa, že iniciatíva rozchodu prišla z mojej strany. Počas trvania vzťahu som bola väčšinou uzavretá, neistá a žiarlivá. Náš rozchod bol nepríjemný. Bolo to chaotické. Bolo to zlé ... vyslovene zlé.


Akoby bolesť nestačila, nemôžeme spať, nemáme chuť do jedla alebo naopak jeme ako blázniví, prestaneme sa o seba starať a sledujeme na YouTube zoznamy skladieb na tému Ako získať späť svojho ex za tridsať dní. Sú to smutné dni.


Cítime, že rozchod je strata. Je to smrť vzťahu. Je to smrť identity, ktorá bola prepletená s našim bývalým partnerom. Fázy po rozchode sú podobné smútku: popieranie, hnev, vyjednávanie, depresia a akceptácia. Niet divu, že keď sa rozídeme s partnerom, náš život sa premení na veľký zmätok.


Dobrou správou je, že na naše rozvrátené srdce existuje protijed: všímavý súcit.


fazy po rozchode

Čo je to všímavosť?

Keď som prvýkrát narazila na precvičovanie všímavosti, mala som ťažkosti pochopiť, čo to presne je: byť si vedomá zámeru, v prítomnom okamihu, bez súdenia. Hm? Považovala som za užitočné pochopiť jeho pravý opak: nevšímavosť.


V minulosti som sa často využívala jedlo, len aby som sa cítila lepšie. Počas rozchodu som sa bezmyšlienkovite napchávala a často zjedla kilá zmrzliny a veľké vrecká čipsov a popcornu, pritom som vôbec nebola hladná.


Napríklad, počas jedného konkrétneho dňa som počúvala hudbu a prišla pieseň, ktorá mi pripomínala môjho bývalého. Okamžite som bola smutná. To ma prinútilo chytiť vrecko s pukancami a začať jesť. Ďalšia vec, ktorú si pamätám je, že vrecko bolo takmer okamžite prázdne. Potom som si pre seba zamrmlala: „Som taká tučná krava.“


ako prežiť rozchod

Keď je náš mozog nastavený na autopilot, nie sme prítomní v našom živote. V prípade popcornu som bola psychicky utlmená, stratená v myšlienkach na svojho bývalého, až som takmer zjedla všetko. Potom som sa za to pokarhala.

Štúdie preukázali, že keď sa naša myseľ zatúla, sme nešťastní. Keď sa pozriem na svoj vlastný život, vidím, že byť nevšímavá a nie všímavá viedlo k veľkému utrpeniu v podobe hnevu, hanby, úzkosti a depresie.


Tréning všímavosti znamená zámerne venovať pozornosť tomu, na čo myslíme, čo cítime (emócie a telesné pocity) a čo sa deje v našom prostredí, bez toho, aby sme to posudzovali.


Inými slovami, sme vnímaví a nestranní pozorovatelia toho, čo zažívame v súčasnosti. Nedávame nikomu nálepky ani predsudky, neveríme svojim myšlienkam ani ich neberieme osobne.


Ako môže všímavosť pomôcť zlomenému srdcu?

Stresujúca udalosť, ako napríklad rozchod, môže spôsobiť výbuch našej mysle. Často sa krútime okolo svojich myšlienok a nevieme, ako ich zastaviť. Môžu sa objavovať myšlienky a pocity odmietnutia, ľútosti, hanby a nehodnosti a množstvo deštruktívnych presvedčení.


Po rozchode s bývalým som cítila veľkú ľútosť a moje myšlienky ma trestali za to, ako moje činy viedli k zničeniu vzťahu. Znovu a znovu som si v hlave prehrávala minulé udalosti. Stále som si želala, aby som mohla urobiť veci inak.

samota po rozchode

Myslela som si, že som mohla byť otvorenejšia, dôverčivejšia a láskavejšia. A želala som si, aby som vtedy nemala strach zdieľať svoju zraniteľnosť a obavy, pretože keby som to robila, možno by to ten vzťah posilnilo, namiesto toho, aby ho oslabilo.

Rozchod bol nesmierne bolestivý, napriek tomu som mala pocit, že musím hodiť na seba ďalšiu vinu.


Našťastie existuje veľa foriem všímavosti, ktoré nám môžu pomôcť prekonať rozchod. To je presne to, čo som urobila, aby som sa vyliečila.


Všímavý súcit

Veľmi často sa trýznime sebakritikou. A v súvislosti s rozchodom, keď to bolí, máme tendenciu otvárať brány samoľúbych myšlienok. Sme bezohľadní a sme v tom veľmi dobrí.


V hlave nám víria rôzne negatívne myšlienky, tvrdé vyjadrenia, ktoré adresujeme sami sebe. Keď im veríme, naše utrpenie to len zhoršuje.


Podľa Kristen Neff, autorky knihy Súcit k sebe – Osvedčená sila láskavosti k sebe samému, má sebakritika silné spojenie s depresiou a nespokojnosťou so svojím životom. A pod tými našimi útokmi na seba sa nachádzajú hlboké neistoty týkajúce sa našej osobnej ceny a hodnoty.


Toto platilo aj pre mňa. Často som úplne zabudla na svoje prednosti a schopnosti, pretože som pevne verila v to, že jednoducho nie som dosť dobrá. A môj rozchod len spustil negatívne vnímanie samej seba do širších tendencií.


Našťastie, vedomý súcit k sebe samým nás môže vytrhnúť z nášho bezduchého vlastného úsudku a poskytnúť nám pohodlie, keď to najviac potrebujeme.

Osvojiť si súcit k sebe znamená uvedomiť si, že existuje utrpenie, nechať sa uniesť utrpením, nechať sa viesť k jeho zmierneniu a pochopiť, že utrpenie je súčasťou našej spoločnej ľudskej skúsenosti.


Praktizovanie všímavého súcitu k sebe je uvedomenie si sebakritických myšlienok, ktoré nám spôsobujú bolesť, ponúkanie láskavosti a lásky na to, aby sme tú bolesť utíšili, a uvedomenie si toho, že nie sme sami – že to, čo prežívame, je súčasťou života, a každý človek má svoje nedokonalosti.


rady po rozchode

Existuje mnoho cvičení zameraných na súcit k sebe, ale toto je jedno z mojich najobľúbenejších:


Ako cvičiť súcit k sebe: List sebe samému

1. Vezmite si denník alebo kúsok papiera a pero a napíšte o myšlienkach a pocitoch nedostatočnosti a neistoty, ktoré sa vo vás objavujú v dôsledku rozchodu. Píšte o všetkých emóciách, ktoré sa objavia - hanba, ľútosť, hnev alebo smútok.


2. Pomyslite si na skutočného alebo imaginárneho priateľa, ktorý je láskavý, jemný, súcitný a bezpodmienečne milujúci. Tento priateľ vás dôverne pozná – vie, čo prežívate, pozná vašu životnú históriu, vaše silné a slabé stránky, vaše myšlienky na nedostatky a neistotu.


3. Napíšte si list z pohľadu svojho súcitného priateľa. Čo by pomocou hlbokého súcitu a milujúcej láskavosti povedal o vašich myšlienkach, ktoré ste si napísali na papier? Ako by riešil utrpenie, ktoré prežívate v dôsledku útokov na samých seba? Ako by poukázal na to, že ste iba človek a že všetci máme silné a slabé stránky?


4. Keď dopíšete list, odložte ho. Choďte robiť niečo iné, napríklad choďte na prechádzku alebo si pripravte čaj.


5. Zdvihnite list a prečítajte si ho. Dovoľte slovám láskavosti a súcitu preniknúť do vašej bytosti. Prijmite lásku, nehu a akceptáciu.


súcit k sebe a rozchod

Keď som prvýkrát praktizovala toto cvičenie, objavil sa u mňa „aha“ moment v súvislosti s mojím rozchodom. Bola som v šoku z toho, aká drsná som bola voči sebe. Dovolila som si útočiť na seba spôsobom, ktorý by som v inom prípade považovala za neprimeraný.


Po cvičení som zistila, že som vlastne zranená, a preto som si dovolila akceptovať samú seba a ponúknuť láskavosť a lásku namiesto výčitiek.


Toto cvičenie so súcitom k sebe mi umožnilo držať sa okolo svojich myšlienok a pocitov a vytvoriť si rozšírené vedomie toho, kto som. Aj keď som vo svojom vzťahu urobila chyby, stále som milá a mám úžasné vlastnosti. Zvládnem veľa vecí, som odolná, a hlavne, úplne si vystačím. Pomohlo mi to uvedomiť si, že všetci sme prepojení prostredníctvom podobných skúseností, či už dobrých, alebo zlých. Nikdy nie sme sami.


Výhody všímavého súcitu k sebe

Niektorí z vás si možno myslia, že sa nepotrebujete trápiť so súcitom, keď môžete ísť po radu za kamarátom, kamarátkou alebo mamou, dobre si s nimi poplakať a vďaka nim sa budete cítiť lepšie. Áno, aj to je možnosť. Je dôležité mať dobrý systém podpory.


Ide o to, že keď sa naučíme mať súcit so sebou, staneme sa vlastným zdrojom lásky a šťastia. Prestávame sa spoliehať na vonkajšie prostredie, aby sme získali zo seba dobrý pocit.


Existujú dôkazy, že vďaka súcitu so sebou sa stávame odolnejší, radostnejší, produktívnejší a menej depresívni. Môžem to potvrdiť, pretože zo svojej rutiny som nakoniec vyšla šťastnejšia, silnejšia a pokojnejšia. Naučila som sa tiež spôsoby, ako si ponúknuť lásku a láskavosť, ktoré môžem uplatniť vždy, keď cítim čo i len najmenšie nepohodlie.

Niektoré z takých spôsobov, ako sa o seba starám, sú:

  • Meditácia o milujúcej láskavosti

  • Denná prax vďačnosti

  • Upokojujúci dotyk súcitu k sebe

  • Joga

Keď zažijeme zdrvujúcu udalosť, máme na výber, ako na ňu zareagujeme. Niekto sa rozhodne dostať z úniku a poprieť svoje pocity prostredníctvom nezdravých mechanizmov zvládania. Niekto sa vydá cestou seba trestania za svoje chyby a nedostatky.


Existuje však alternatíva: všímavý súcit so sebou. Ak chcete zahojiť zlomené srdce, práve toto by mala by byť vrcholná praktika vo vašom liečebnom arzenáli.


Článok je voľným prekladom z anglického originálu How to Heal a Broken Heart Using Mindful Self-Compassion.


Comments


bottom of page