top of page
  • mindpark

Mindfulness pre každého

Vniesť všímavý prístup do každodenného života má nesmierny význam. V každej oblasti života môže mindfulness priniesť prospešné výsledky. Či už v oblasti podnikania, rodičovstva, pri vývine dospievajúcich, v škole či dokonca v boji proti obezite. Pozri sa na priaznivé dopady mindfulness v niekoľkých dôležitých prípadoch.

mindfulness pre každého

Mindfulness je prospešná pre podnikanie


Tréning všímavosti by mohol pomôcť lídrom zvýšiť sebavedomie, podporiť ich kreativitu, znížiť mieru multitaskingu a zvýšiť spokojnosť klientov.


Mindfulness je prospešná pre rodičov a budúcich rodičov


Štúdie naznačujú, že u nastávajúcich rodičov môže znížiť úzkosť, stres a depresiu súvisiacu s tehotenstvom a dokonca i riziko predčasných pôrodov a vývojových problémov.


Rodičia, ktorí praktizujú všímavé rodičovstvo, uvádzajú menej stresu, pozitívnejšie rodičovské praktiky a lepšie vzťahy so svojimi deťmi; ich deti sú zase menej náchylné na depresiu a úzkosť a majú lepšie rozvinuté sociálne zručnosti. Tréning všímavosti pre rodiny môže viesť k menej vystresovaným rodičom, ktorí svojim deťom venujú viac pozornosti.


Mindfulness môže byť prospešná pre dospievajúcich


Praktizovanie všímavosti môže pomôcť dospievajúcim znížiť stres a depresiu a zvýšiť sebavedomie a pocit šťastia a spokojnosti. Po nástupe na vysokú školu môže všímavosť prispieť k zníženiu nadmerného opíjania sa.


Mindfulness pomáha v škole


Existujú vedecké dôkazy o tom, že výučba všímavosti v triede znižuje problémy so správaním, agresivitu a depresiu medzi študentmi a zvyšuje pocity šťastia a spokojnosti, schopnosť samoregulácie a schopnosť dávať pozor.


Učitelia vyškolení vo všímavosti vykazujú nižší krvný tlak, menej negatívnych emócií a depresívnych prejavov, menej úzkosti a tiesne, viac súcitu a empatie a efektívnejšie vyučovacie schopnosti.


Mindfulness je účinná v boji proti obezite


Praktizovanie „všímavého jedenia“ podporuje zdravšie stravovacie návyky, pomáha ľuďom schudnúť a vychutnať si jedlo, ktoré jedia. Tehotné ženy, ktoré praktizujú všímavé jedenie, priberajú počas tehotenstva menej a majú zdravšie deti.


 

Preklad: Gabriela Slivinská


Zdroj:

Comments


bottom of page