top of page
  • mindpark

Všímavé behanie

Mindfulness sa dá trénovať pri rôznych aktivitách. Výborné je spojiť cvičenie všímavosti s pohybom. Môžeš byť všímavý pri jazde na bicykli, plávaní, alebo tancovať. V tomto článku ťa prevedieme, ako na to.

všímavé behanie

Dnes ti predstavíme jedno mindfulness cvičenie, ktoré môžeš praktizovať počas behu. Keď ho pripojíš k svojmu pravidelnému behaniu, pomôže ti vybudovať si lepšiu koncentráciu a viac si samotný beh vychutnať.


Na začiatku si stanov zámer, že budeš počas behu všímavý. Najlepšie je robiť toto cvičenie pri pohodlnom tempe. Najskôr venuj pozornosť svojmu okoliu - aké je počasie? Je teplo alebo zima, svieti slnko, fúka vietor alebo prší? Všímaj si farby a tvary okolo seba. Vnímaj vône, počúvaj zvuky.


Z okolia prenes pozornosť aj na svoje telo. Ako sa dnes cítiš?


Je tvoje telo napäté, alebo uvoľnené? Si plný energie alebo unavený? Všímaj si držanie tela, pohyb rúk a nôh. Vnímaj jemný vánok alebo slnko na pokožke. Nechaj telo bežať prirodzene.


Zameraj svoju pozornosť na jednu nohu, ako dopadá na zem a potom na druhú. Môžeš si pritom hovoriť "pravá - ľavá", "pravá - ľavá". Alebo môžeš počítať kroky do 10, a potom odznova. Vyber si, čo ti je sympatickejšie. Takýmto spôsobom pokračuj v behu.


Keď prídu dotieravé alebo neužitočné myšlienky, iba uznaj, že prišli a nechaj ich odísť. Vráť sa k dotyku nôh so zemou a hovor si "pravá - ľavá".


Ak si počítal kroky, pokračuj v tom ďalej. Ak ti myšlienky hovoria, že už nevládzeš, polož si otázku, či sú pravdivé. Vnímaj svoje telo a prispôsob beh svojej kondícii. Ak začneš pociťovať bolesť, spomaľ alebo zastav. Ak pokračuješ v behu, vždy sa opäť vracaj pozornosťou k dotyku nôh so zemou, ako k predmetu koncentrácie.

Keď dobeháš, dopraj si pár minút oddychu a vnímaj pocity v tele.

 

Zdroje: https://www.mindfulnessnakazdyden.sk/l/vsimave-behanie/ The New York Times - How to Be Mindful When Running Mindful.org - 5 Simple Mindfulness Practices for Daily Life

תגובות


bottom of page