top of page
  • Michel Struharova

4 lekcie pre slobodnejšiu myseľ od Michaela A. Singera

Michael A. Singer prináša vo svojej knihe The Untethered Soul (Odpútaná duša) príležitosť na zamyslenie sa, akým spôsobom tvoje myšlienky ovplyvňujú tvoje rozhodnutia a vytvárajú obmedzenia, ktoré ti bránia dosiahnuť šťastie a spokojnosť. Niekoľko zaujímavých myšlienok z knihy sme vybrali.


Slobodnejšia myseľ Michael A. Singer, The Untethered Soul (Odpútaná duša)

Nie si hlasom svojej mysle

Ak patríš k ľuďom, ktorí sa príliš zamýšľajú, analyzujú a dostávajú sa do úzkostí zo svojich myšlienok, Michael Singer sa prihovára aj tebe: ,,Pre skutočný rast je dôležitejšie si uvedomiť, že nie si hlasom svojej mysle, si len ten, kto tento hlas počuje.” Myslí tým sebakritický a egocentrický hlas, ktorý žije v našich hlavách. Toto nie si ty.


Ak sa objektívne pozrieš na všetky svoje myšlienky, uvedomíš si, že väčšina z nich je irelevantná. Neovplyvňujú nič a nikoho, len teba. Len tebe spôsobujú rôzne druhy emócii v súvislosti s tým, čo sa práve deje, čo sa udialo v minulosti a čo by sa mohlo stať v budúcnosti.


Tvoje myšlienky málokedy dokážu ovplyvniť, čo sa stane v skutočnom svete. Slnko ráno vyjde a život sa jednoducho deje bez ohľadu na to, aké scenáre sa odohrávajú v tvojej hlave. „Tým, že sa budeš trápiť nad rôznymi životnými udalosťami, nič nezískaš. To nezmení svet; len trpíš. Vždy sa nájde niečo, čo ťa môže trápiť, ak mu to dovolíš,“ píše Singer.


Osloboď sa od svojej mysle, oslobodíš sa od problémov

Naša myseľ sa rada vracia do minulosti a tiež príliš budúcnosť. Určite na mnohé veci nemyslíš, a aj tak sa dejú. A stále sa diať budú, o tom niet pochýb. Otázkou je, či chceš cítiť šťastie bez ohľadu na to, čo sa bude diať. ,,Tvoj vnútorný rast závisí od uvedomenia si, že jediný spôsob, ako nájsť pokoj a spokojnosť, je prestať o sebe neustále premýšľať,“ hovorí Singer.


„Problémy vo všeobecnosti nie sú také, akými sa zdajú byť. Skutočný problém je v tom, že v tebe je niečo, čo môže mať problém so všetkým. Keď sa rozhodneš odpojiť od týchto myšlienok, oslobodzuje ťa to od problémov."


problémy nie sú také, aké sa zdajú byť

Zmena je súčasť života

Život sa nám mení pred očami, či chceme, alebo nie. Rovnako sa meníme my i ľudia okolo nás. Zmena je súčasťou života, či sa ti to páči, alebo nie. „Život sa neustále mení a ak sa ho snažíš ovládať, nikdy ho nebudeš môcť prežiť naplno. Namiesto toho, aby si život žil/a, budeš sa ho báť.“


Najlepší spôsob, ako sa vysporiadať so zmenou je prijať ju a uvedomiť si, že vedie k osobnému rastu. Strach zo zmeny bude vždy brzdou, aby si žil/a život plnými dúškami.


Na to, aby si sa stal, kým naozaj si, sa musíš chcieť zbaviť toho, kým si myslíš, že si. - Michael A. Singer

Bolesť je faktor tvojho rastu

Zvyčajne sa snažíme riešiť naše vnútorné problémy a bolesť tým, že zapneme obranné mechanizmy. Ak sa chceš cítiť skutočne slobodne, musíš sa naučiť, že bolesť je len dočasný pocit, emócia. Namiesto neustáleho utekania od toho, čo ti prináša bolesť, sa tomu rozhodni čeliť a príjmi všetko, čo to prináša až nakoniec úplne zmizne. Ty nie si bolesť, ktorú pociťuješ, ani vec, ktorá ťa pravidelne stresuje. Ty si len osoba, ktorá to cíti.


,,Reálna zmena prichádza vtedy, keď pochopíš, že aj problémy a trápenia sú faktory tvojho rastu.” Tvoj rast prichádza, keď dokážeš zvládať náročné skúsenosti, ktoré sa spájajú s nepríjemnými, bolestivými pocitmi. ,,Vo chvíli, keď sa nebojíš postaviť bolesti, dokážeš čeliť rôznym životným situáciám bez strachu.”


Použité zdroje:


Comments


bottom of page