top of page

Všímavé plávanie v prírode

Ponorenie sa do vody je dokonalá príležitosť na spojenie s prítomným okamihom. Autorka knihy The Mindful Art of Wild Swimming Tessa Wardley píše o všímavom plávaní v prírode.


mindfulness plávanie

Mindfulness (všímavosť) je praktizovanie úplného zapojenia sa do prítomného okamihu tým, že vytlačíš všetky ostatné rušivé vplyvy bokom a sústredíš sa na to, čo robíš práve tu a práve teraz. Takto môžeš vyťažiť zo svojho života maximum a skutočne žiť v danom okamihu.


Keď sa ponoríme do divokého sveta okolo nás, získame dokonalú príležitosť zapojiť sa do aktuálneho momentu.

Voda a príroda spojené s fyzickou aktivitou plávania poskytujú dokonalú kombináciu faktorov, ktoré pomáhajú odpútať sa od frustrácie z minulosti a starostí z toho, čo nastane budúcnosti.

Vyskúšaj si mindfulness plávanie v prírode podľa nasledujúcich 6 krokov.


FÁZA 1 - na tvojej ceste

Keď sa chystáš plávať, vychutnaj si očakávanie a svoju prípravu a prístup zmeň v zmysluplný rituál. Porozmýšľaj, prečo si rozhodol ísť plávať a aké kroky si podnikol, aby si vo svojom dni vytvoril priestor pre toto dobrodružstvo. Mysli na svoju cestu k vode a keď už budeš na ceste, na chvíľu sa zastav – obdivujte oblaky, dážď, sneh, rieky...


FÁZA 2 - vyzliekanie

Kým sa chystáš na plávanie v prírode, dopraj si čas a užívaj si všetky pocity, ktoré k tebe prídu. Nájdi si chvíľu na prechod zo svojho každodenného ja do všímavého boha alebo bohyne plávania. Keď sa budeš zbavovať oblečenia, zbav sa aj stresu a obmedzení, ktoré môže odev so sebou prinášať, odkladaj vrstvy a priprav sa na to, že to všetko necháš za sebou.


Zameraj sa na precítenie vzduchu na koži a zemi medzi prstami na nohách. Mysli len na to, ako sa cítiš ... môžeš pociťovať vzrušenie alebo možno aj úzkosť a trúfalosť. Nech už sú to akékoľvek pocity, už začínajú vytláčať rušivé prvky z každodenného života, a to si sa ešte ani nedotkol hladiny vody.

plávanie v prírode

FÁZA 3 - balansovanie na okraji

Predtým než začneš konečne plávať, zastav sa na okraji vody, zavri oči a chvíľu len dýchaj. Dýchanie je jedným z najautomatickejších činností, ktoré ťa udržujú pri živote, ale často mu nevenuješ pozornosť.


Nádych a výdych. Kontrola dýchania je základom meditácie a plávania. Prvým vstupom do studenej vody je často strata dychového rytmu, napneme sa a dýchanie sa stáva plytkým a nepravidelným, niekedy dokonca trochu zabudneme dýchať.


Postav sa na breh a sústreď sa na pravidelné a rovnomerné dýchanie, dnu cez nos a von cez ústa. Keď dýchaš, skús spočítať svoje nádychy. Raz, dva, tri, štyri ... Uvedom si, že do tvojho tela prúdi vzduch a tvoj hrudník sa rozširuje.


FÁZA 4 - ponor sa

Keď relaxuješ v rovnomernom rytme dýchania, otvor oči a začni sa pomaly kráčať do vody. Pokúšaj sa udržiavať svoj vzorec dýchania aj pri pomalom ponáraní sa. Všímaj si akékoľvek napätie okolo bránice a hrudníka a snaž sa udržiavať všetky dýchacie svaly uvoľnené, predĺž svoj krk, vytlač hrudník a nechaj vzduch plynulo prúdiť do pľúc. Pocíť na svojej pokožke dotyk vody a stoč prsty na zemi, aby si si vytvoril dobrý pevný základ.


Plávanie v prírode je výzvou pre telo i myseľ spôsobmi, ktoré inak zažívame len zriedka, takže začni pomaly a teš sa z každej výzvy, na ktorú natrafíš. Precíť každý vnem a zapamätaj si ho ako svetlú spomienku.

plávanie

FÁZA 5 - plávaj

Keď si sa uvoľnil a našiel v dychu pokojný rytmus, začni pomaly dvíhať chodidlá z dna, nájdi svoj vztlak a začni plávať. Ďalej sa sústreď na svoje dýchanie. Cíti, ako vám vzduch pri nádychu rozširuje pľúca a pri dýchaní prebubláva voda. Nech je tvoj štýl akýkoľvek, musí si nájsť svoj rytmus, aby si zo svojho plávania vyťažil maximum.


Plavecký štýl, ktorý plynie hladko a rytmicky, sú najrýchlejšie a energeticky najefektívnejšie. Je tiež nevyhnutný pre tvoju prax všímavosti a na to, aby si sa dostal do prúdu. Ak ti to pomáha, skús plávať v rytme piesne. Nechaj rytmus, aby diktoval tvoje dýchanie, a každý ťah rukou prispôsob dychu. Kadencia nôh sa už prispôsobí sama. Uži si spojenie svojho dychu a pohybu rúk s rytmom hudby. Vystri sa a bav sa, jednoducho sa nechaj unášať prúdom.

plávanie v jazere

FÁZA 6 - dozvuk

Po plávaní prichádza fáza, kedy skutočne začneš zbierať ovocie. Pozitívne pocity zahltia tvoj systém, keď sa endorfíny vlnia okolo tvojho tela a premieňajú tvoju úzkosť pred plávaním na povznesenie po plávaní. Keď sa natiahneš na brehu, prepadnú ťa pocity pohody a pozitivity.


Zameraj sa na tieto emócie, snaž sa ich mať pri sebe čo najdlhšie, ale vedz, že kedykoľvek budeš plávať, vždy budeš vychádzať z vody s lepším pocitom ako pred plávaním. Číre vedomie toho, že tieto pozitívne pocity sú na dosah ruky, môže byť nesmierne upokojujúce.


Článok je voľný preklad originálu The six stages of a mindful swim od Tessy Wardley.


Komentarze


bottom of page