top of page
  • mindpark

Všímavé nakupovanie potravín

Aj z nakupovania dokážeš urobiť príjemnejšiu aktivitu, ktorú si omnoho viac užiješ. Prečítaj si, ako prijímať nákup potravín s bdelým prístupom a odniesť si domov skutočne iba to, čo potrebuješ a čo je pre teba správne.


Nakupovanie patrí medzi tvoje bežné činnosti, ktoré robíš akosi automaticky. Vieš zhruba, čo chceš, pridáš k tomu počas nákupu zopár vecí, na ktoré máš chuť, alebo sú v zľave a ponáhľaš sa k pokladni. Len nech to už máš za sebou.


Namiesto toho, aby si nakupovanie bral ako ďalšiu nepríjemnú povinnosť, môžeš ho využiť ako cvičenie mindfulness a pristúpiť k nemu s otvorenosťou a zvedavosťou.


Obchod je miesto, kde sa dokáže tvoja pozornosť veľmi ľahko rozptýliť. Je plný farieb, chutí a vôní. Aby si nepodľahol rôznym pokušeniam, je najlepšie si urobiť vopred zoznam vecí, ktoré si potrebuješ kúpiť.


Ako sa blížiš k obchodu, urob dva alebo tri hlboké nádychy a výdychy. Uvedom si tiež, ako sa práve cítiš, či si v strese, unavený, alebo hladný. Keď vojdeš do obchodu, všímaj si, ako sa ti nohy dotýkajú zeme a ako berieš do ruky košík.


Vnímaj obchod všetkými zmyslami. Aké sú v ňom vône? Aké vidíš farby, tvary a postavy? Čo upútalo tvoju pozornosť? Ako sa v obchode cítiš?


Drž sa svojho zoznamu. V obchode sú veci obvykle usporiadané tak, aby ťa hneď zaujali nové produkty a podnietili v tebe túžbu nakupovať. Ak sa tvoja myseľ rozuteká, vráť sa k svojmu zoznamu a sústreď sa na to, čo naozaj potrebuješ kúpiť.


Ak chceš kúpiť niečo, čo nemáš na zozname, skús si so zvedavosťou najskôr položiť tieto otázky: 'Prečo to chcem?', 'Skutočne to potrebujem?', 'Je to zdravé?', 'Musím to kúpiť teraz, alebo s tým môžem ešte počkať?'


Pri výbere potravín si môžeš uvedomiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa do obchodu dostali. Ak ide o spracované výrobky, je dobré prečítať si ich zloženie a vybrať si čo najzdravšiu možnosť za rozumnú cenu. Pozornosť môžeš venovať aj tomu, ako sú potraviny zabalené a kupovať tie, ktoré nie sú v plastových obaloch.


Pri vedomom nakupovaní môžeš robiť lepšie a zdravšie voľby pre seba, svojich blízkych i pre našu planétu. A môžeš pri tom aj ušetriť.


 

Autorka: Marta Dömöková, Mindpark


Zdroje:

The New York Times - How to Be Mindful While Grocery Shopping

Psychology Today - Mindful Shopping

Mindful.org - Mindful Shopping

bottom of page