top of page
  • mindpark

Ako variť s využitím mindfulness

Varenie je jedna z najbežnejších aktivít, ktoré môžeš vďaka mindfulness prežívať omnoho intenzívnejšie. V našom článku ťa prevedieme, ako sa k plnému prežívaniu varenia môžeš priblížiť.

varenie príprava polievky

Jednou z prvých činností, pri ktorých sa oplatí vyskúšať mindfulness v každodennom živote, je varenie. Je to veľmi jednoduché a zároveň aj celkom užitočné. Napríklad, venovať celú svoju pozornosť krájaniu zeleniny. Minimálne tak môžeš predísť neželanému zraneniu a v najlepšom prípade si samotné krájanie môžeš celkom užiť.


Môžeš začať tým, že si uvedomíš, ako stojíš, aké máš držanie tela. Možno vnímaš dotyk chodidiel s podlahou. Venuj pozornosť aj svojmu dychu, sleduj niekoľko nádychov a výdychov. A všimni si, aký je dych práve teraz.


Dýchaš uvoľnene a zhlboka, alebo je dych rýchly a plytký? Dych ti totiž môže prezradiť, či si spokojný a uvoľnený, alebo si v strese.


Ak máš v rukách napríklad zeleninu a ideš ju čistiť, môžeš ju so zvedavosťou preskúmať, ako keby si tento kus zeleniny videl prvýkrát v živote.


Akú má farbu a tvar? Aká je na dotyk? Keď ju umývaš, môžeš vnímať teplotu tečúcej vody na rukách. Keď zeleninu šúpeš, možno zachytíš jej vôňu.


Skús vnímať celý proces čistenia a krájania, akokeby to bolo naozaj niečo výnimočné. Pri krájaní si môžeš uvedomovať držanie noža v ruke a samotný pohyb ruky. Môžeš venovať pozornosť tomu, na aké kúsky krájaš zeleninu, aké sa vytvárajú tvary, aké vidíš farby.


Môžeš si všimnúť aj myšlienky, ktoré ti prebiehajú hlavou. Možno sú spojené s tým, čo práve robíš a možno myslíš na niečo úplne iné.


Ako pri meditácii zameranej na dych, keď si uvedomíš, že si myšlienkami inde, skús jemne vrátiť pozornosť tomu, čomu sa práve venuješ. Takto si môžeš jednoducho aj pri bežných činnostiach trénovať myseľ a zlepšovať si schopnosť koncentrácie.


Ak napríklad robíš zeleninovú polievku, môžeš sledovať, ako sa voda dostáva do varu a potom ako zelenina pri varení rozvoniava. Toto sú iba príklady. Môžeš si pri varení vytvoriť vlastné cvičenia mindfulness.

 

Autorka: Marta Dömöková, Mindpark

Comments


bottom of page