top of page
  • mindpark

Ako na pitie čaju?

Len ty a tvoj čaj. Vychutnať si ho môžeš nielen plnými dúškami, ale aj zmyslami. Ponúkame ti spôsob, ako to docieliť. Aj taká obyčajná činnosť ako je pitie čaju môže byť vďaka mindfulness zaujímavejšia.


V každodennom živote väčšinou funguješ na 'autopilota'. To znamená, že vykonávaš bežné činnosti, ako umývanie zubov či obliekanie sa automaticky, bez toho, aby si si to uvedomoval.


Dokonca zvykneš robiť viac vecí naraz. Pripravuješ si kávu, počúvaš rádio a kontroluješ pritom emaily.


Na jednej strane je to veľmi praktické, lebo takto vieš urobiť veci rýchlo a bez zbytočného rozmýšľania. Na druhej strane si pritom často mysľou niekde inde, zamyslený nad vecami, ktoré ťa čakajú, alebo ktoré sú minulosťou.


Pomocou mindfulness však môžeš vniesť viac bdelosti do každodenných aktivít. Príkladom môže byť príprava a pitie čaju.


Keď si ideš pripraviť čaj, uvedom si, ako stojíš. Vnímaj svoj dych - nádych a výdych. Potom zameraj svoju pozornosť na to, ako berieš do ruky kanvicu a naberáš vodu. Uvedom si moment, keď stlačíš tlačidlo na kanvici. Započúvaj sa do zvuku variacej sa, bublajúcej vody. Všimni si vychádzajúcu paru. Vnímaj pohyb ruky s kanvicou pri zalievaní čaju.


Keď zoberieš do rúk pripravený čaj, všimni si tvar a teplotu šálky. Akú farbu má čaj? Potom pomaly priblíž čaj k nosu. Ovoňaj ho. Následne šálku pomaly prilož k ústam. Pomaly si odpi, ale neprehĺtaj hneď. Nechaj si najskôr čaj chvíľu v ústach a skúmaj jeho chuť. Až potom prehltni. Daj si ďalší hlt, a potom ďalší.


Možno príde impulz začať robiť ďalšiu činnosť, alebo zistíš, že si sa nad niečím zamyslel. Uvedom si to a vráť sa pozornosťou k pitiu čaju. Akoby nič iné v tej chvíli neexistovalo. Len ty a tvoj čaj.

 

Autorka: Marta Dömöková, Mindpark

Comentários


bottom of page