top of page
  • mindpark

Meditácia v chôdzi

Jednoduchý spôsob, ako priviesť všímavú pozornosť do každodenného života, je cvičiť všímavú chôdzu. Meditácia v chôdzi znamená zámerne sa venovať zážitku samotnej chôdze. V tomto článku sa dozvieš, ako tento zážitok dosiahnuť.


Odporúča sa najskôr začať na pokojnom mieste, napríklad doma, alebo nerušene v prírode, kde môžeš pomaly kráčať v jednom smere desať až tridsať krokov a potom naspäť.


Začni tak, že pokojne stojíš a uvedomuješ si svoje telo ako celok. Uvedomuj si, ako sa tvoje chodidlá dotýkajú podlahy, ruky spočívajú voľne popri tele, alebo ako je ti to príjemné.


Vnímaj okolie, kde stojíš, kde sa nachádzaš. Po chvíli opäť zameraj pozornosť na svoje telo, na svoje nohy.


Pomaly začni kráčať, o niečo pomalšie ako si zvyknutý. Zaregistruj pritom popud, kedy sa tvoje telo dáva do pohybu. Jedno chodidlo sa zdvíha zo zeme, posúva sa dopredu a váha tela sa presúva na druhé chodidlo.


Prvé chodidlo sa dotýka zeme a váha tela sa opäť presúva. Uvedomuj si pocity v tele, prácu svalov, rovnováhu. Kráčaj pomaly a všímavo až na koniec trasy.

Pomaly sa otoč, zastav sa, uvedomuj si impulz, kedy chceš urobiť prvý krok v smere naspäť. Uvedomuj si každý krok. Môžeš experimentovať s rýchlosťou chôdze, môžeš kráčať raz rýchlejšie, potom pomalšie.


Ak sa tvoja myseľ zatúla, jednoducho zaznamenaj, na čo v danej chvíli myslíš a zľahka priveď tvoju pozornosť naspäť k chôdzi. Kráčaj takto pomaly, všímavo aspoň 10 minút.


Toto cvičenie potom môžeš praktizovať v určitej obmene podľa okolností kdekoľvek (bez toho, aby si vzbudzoval zbytočnú pozornosť okolia), či už si na ceste do práce, na vychádzke s dieťaťom, alebo venčíš psa. Môžeš si jednoducho uvedomiť, že kráčaš, spomaliť krok a vnímať svoje pocity a okolie.


Porozhliadaj sa okolo seba, všimni si stromy, oblaky, oblohu. Započúvaj sa do zvukov vtákov. Cíť vánok, chlad, či teplo.


Môžeš sa naučiť vychutnávať si chôdzu namiesto obvyklého ponáhľania sa, plánovania, či myslenia na budúcnosť alebo minulosť, a týmto jednoduchým spôsobom môžeš byť skutočne prítomný vo svojom živote.

 

Autorka: Marta Dömöková, Mindpark

* inšpirované meditáciami Jacka Kornfielda, Jon Kabat-Zinna a Thich Nhat Hanha.

Comments


bottom of page